ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح | achieve | 3522

محقق گرامی سلام و عرض ادب. تنها راه برای دانلود ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح کلیک کردن بر روی دکمه دانلود است. پس همین الان دست به کار شوید و برای خرید اقدام کنید. موفق و موید باشید. نکته: بسیاری از کاربران اولین بار است که پرداخت اینترنتی دارند و نمی دانند برای این منظور به چه اطلاعاتی از کارت نیاز دارند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید با ما از طریق تلگرام تماس بگیرید تا مشکلتون رو حل کنیم.

درویش نشناخت نیز‬ ‫مهانی‬ ‫ساز‬ ‫بیاراست ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح چون بوستان خان خویش‬ ‫که‬ ‫بودند‬ ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح ‫گردن‬ ‫فراز‬ ‫مهان را همه کرد ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح مهمان خویش‬ ‫‪56‬‬ ‬‬ ‫پس‬ ‫وزان‬ ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح ‫گنجها‬ ‫همان‬ ‫در‬ ‫گشادن‬ ‫همان‬ ‫همه‬ ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح ‫گنج‬ ‫گنج‬ ‫را‬ ‫جامه‬ ‫و‬ ‫خواسته‬ ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح ‫بر‬ ‫راگشادن‬ ‫گوهر‬ ‫فراز‬ ‫آراسته‬ ‫گرفت‬

ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح

ارتباط با ما

... دانلود ...

عنوان محصول: ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح

ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح

هدف از این تحقیق بررسی ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح می باشد

مشخصات فایل

تعداد صفحات

40

حجم

588/220 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

در كتب متعددي كه به توضيح و تعريف واژه رشد پرداخته اند تعابير مختلفي در مورد آن به كار برده اند ولي با اندك تاملي در آن ها به خوبي مي توان دريافت كه تمامي آن ها به يك معني اشاره دارند هر چند تعابير ممكن است متفاوت باشد. 

بعضي رشد را چنين تعريف كرده اند: 

     وقوع تدريجي يك پديده خاص در جهت كمال كه در دو جهت كمي و كيفي صورت مي پذيرد. 

     رشد از نظر زيست شناسان به معني تغييرات تدريجي در جهت كمال كمي از قبيل وقوع تغييرات بدني (افزايش قد، وزن، نمو استخوان ها و...) و در علم روان شناسي علاوه بر جنبه كمي از نظر كيفي نيز بررسي مي شود. 

مفهوم رشد در فقه اماميه و اقوال فقهاء

     مرحوم محقق اول در كتاب شريف مختصر النافع مي فرمايد: "الرشد و هوان يكون مصلحاً لما له و في اعتبار العداله تردد."  هم چنين فقهاي عظام رشد را به ملكات نفساني تفسير كرده اند كه اقتضاي اصلاح مال و منع از صرف آن در راه هاي غير متعارف به افعال عقلاء مي-باشد .     در كتاب شريف مجمع البيان نيز رشد به معني عقل و اصلاح مال آمده است، نكته ديگر  اين كه رشد را بايد از ديگر كمالات اخلاقي كه با تمرين و رياضت حاصل مي شود جدا كرد. لذا تكرار مي كنيم كه در اين جا رشد در مقابل سفه اي است كه به معني نقصان عقل عملي است. ضمن اين كه در مباحث بعدي خواهيم گفت كه رشد نياز به تمرين و ممارست ندارد بلكه تشخيص آن با اختيار و امتحان خواهد بود.

     هم چنين در بعضي از روايات شارب خمر را سفيه و فاسق دانسته اند ولي مسلماً منظور سفاهتي نيست كه ما در معاملات از آن ياد مي كنيم پس نمي توان آن را قياس براي ديگر كبائر دانست.      بر اساس نظر صاحب جامع المدارك از بعضي از اخبار كه صحت معامله فاسق را اجازه داده است مثل خريد و فروش چوب براي كسي كه مجسمه مي سازد و يا انگور و خرما براي كسي كه از آن خمر مي سازد مي توان فهميد كه بايد چنين معاملاتي را جايز دانست.     مرحوم علامه در قواعدالاسلام مي فرمايد: "و اما الرشد فهو كيفيه نفسانيه تمنع من افسادالمال و صرفه من غيرالوجوه اللائقه بالفعال العقلاء. فلا تعتبرالعداله."

از تعريف فوق براي رشد مي توان چند مسئله مهم را استنباط كرد:

     1- رشد مجموع حالات و كيفيات نفساني است كه مانع فاسد شدن و از بين رفتن اموال و دارائي مي‏شود.

     2- افساد و اتلاف مال با صرف آن در راه هاي غير عقلايي تحقق مي يابد پس اگر حالات و كيفيات مذكور بتواند مانع از صرف اموال و دارايي در راه هاي موصوف باشد رشد نيز محقق است.

     3- مرحوم علامه براي احراز رشد، عدالت در دين را لازم نمي داند و حتي در آن ترديد هم نكرده است و با قاطعيت عدم عدالت را ذكر نموده و مي فرمايد: "فلا تعتبرالعداله".

فهرست مطالب

گفتار اول) مفهوم رشد    5

بند الف) مفهوم لغوي رشد    6

بند ب) مفهوم اصطلاحي رشد    7

بند ج) مفهوم رشد در قرآن    9

بند د) مفهوم رشد در اصطلاح فقهي    13

1) مفهوم رشد در فقه اماميه و اقوال فقهاء    13

2) مفهوم رشد در فقه عامه    17

- تعريف غير رشيد (سفيه) در اصطلاح فقهي    19

گفتار دوم) فرق بین رشد با عدم رشد در موارد مشابه    25

الف) تفاوت رشد با تمييز    25

ب) تفاوت رشد با بلوغ و عقل    25

ج) تفاوت غير رشيد (سفه) با جنون    26

د) ارتباط بين عقل و رشد در غير رشيد (سفيه)    27

هـ) فرق سفاهت با صغر    27

گفتار سوم) ابعاد و اقسام رشد    29

بند الف) ابعاد مختلف رشد    29

1- بعد جسماني (رشد جسماني)    29

2- بعد عقلاني (عقلائي)    29

3- ارتباط رشد عقلاني و رشد جسماني    29

بند ب) اقسام رشد به اعتبارات مختلف    30

1) رشد فردي و اخلاقي    30

2) رشد در عبادت    30

3) رشد از نظر آموزش و پرورش    32

4) رشد ملّي    32

گفتار چهارم) دليل شرط بودن رشد    34

بند الف) دليل شرط رشد    34

بند ب) آيا براي حصول رشد سن معيني لازم است    35

فهرست منابع    37

👇محصولات مشابه با ماهیت رشد در فقه امامیه و فقه عامه و دليل شرط بودن رشد در نکاح👇

بررسی تطبیقی نکاح و طلاق در فقه امامیه و حنفیه اجازه ولی در نکاح دختر باکره در فقه امامیه و اهل سنت و حقوق ایران بررسی موارد اختلافی نکاح در فقه امامیه و حنفی و قانون مدنی ایران بررسی ماهیت وقف و موقوفه در فقه امامیه و حقوق ایران ماهیت قرارداد پیش فروش ساختمان در حقوق ایران و فقه امامیه ماهیت و ویژگی های اذن و بررسی ولایت پدر و جد پدری در نکاح دختره باکره وضعیت حقوقی عقد نکاح در صورت اختلاف زوجین در مورد نوع عقد نکاح و شرایط آن تبیین جایگاه اذن ولی در نکاح رشیده و مطالعه تطبیقی اختیار دختر در نکاح در فقه شیعه و اهل تسنن پروپوزال جایگاه بیماریهای صعب العلاج در عیوب فسخ نکاح و عیوب مجوز فسخ نکاح و بررسی آرای فقهای شیعه و سنی

👇محصولات تصادفی👇

نظریه های نمایش خلاق و تئاتر و بررسی انواع بازی کتاب مبانی بیولوژی گیاهی ک - ار - استرن ترجمه دکتر هرمزدیار کیان مهر پاورپوینت شهر الکترونیک و شهروند الکترونیک پاورپوینت بررسی مهندسی روشنایی در محیط کار خلاصه کتاب تئوری های مدیریت دکتر نیاز آذری بررسی فرمان آتش به اختیار رهبری و تحلیل اهداف برای این فرمان پاورپوینت کاربرد تحلیل محتوا ارشد علوم اجتماعی ارائه راهکار بهینه برای طراحی حفاری در حفاری های نفت و گاز ایران با توجه به ارزیابی روشهای موجود بررسی ویژگی سنگها و رسوبات از نگاه زمین ریخت شناسی و تاثیر آن در توسعه شهری بررسی مقایسه ای جایگاه مدیریت دانش پاورپوینت بررسی معماری خانه عباسیان پاورپوینت فصل نهم کتاب مبانی اقتصاد سنجی گجراتی ترجمه ابریشمی با موضوع روش ماتريسي مدل رگرسيون خطي پاورپوینت آشنایی با تصفیه امور ورشکستگی پاورپوینت سلسله مراتب در معماری پاورپوینت روسازی بتن غلتکی

👇کلمات کلیدی👇

مفهوم رشد در قرآن مفهوم رشد در فقه عامه مفهوم رشد در فقه اماميه  ابعاد و اقسام رشد  دليل شرط بودن رشد در نکاح اقسام رشد به اعتبارات مختلف ارتباط بين عقل و رشد در غير رشيد فرق بین رشد با عدم رشد در موارد مشابه